انجــمن های زیبـــایی و سلامت
پرسش و پاسخ خیاطی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجــمن های زیبـــایی و سلامت (http://www.zibasho.com/forum)
+-- انجمن: هنر کدبانوی ایرانی (/forumdisplay.php?fid=57)
+--- انجمن: خیاطی و خلاقیت (/forumdisplay.php?fid=56)
+--- موضوع: پرسش و پاسخ خیاطی (/showthread.php?tid=8609)

صفحه‌ها: 1 2 3

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - sajedi7273 - 2015/01/24 ساعت 17:47

الگوی یک نوع مایوی ساده برگرفته از الگویه اولیه

ابتدا مطابق با شكل در نقطه b خط bc را عمود بر خط ab خط زيري پنس سينه بكشيد و سپس دو خط موازي با آن رسم كنيد. سپس همين كار را در پشت طوري انجام دهيد كه زاويه اش با خط سر شانه دقيقا" همان زاويه خط bc و سرشانه جلو باشد و دو خط موازي با آن در دو طرفش بكشيد.

حال مطابق با شكل منحنيهاي جديد گردن و حلقه آستين را بكشيد گردي يقه و اندازه اش به ميزاني كه شما دوست داريد بستگي دارد باز تر يا بسته بودن آن مطابق ميلتان مي باشد فقط در نظر بگيريد كه خط پهلو را در رسم حلقه آستين براي قسمت جلو و پشت كسان اندازه بزنيد.به عبارتي حلقه آستين را طوري رسم كنيد كه خط هلو جلو و پشت يكسان باشد.

حال اندازه بلندي حلقه پشت را به ميزان 2سانت براي پهناي باند سر شانه 3 سانت كاهش دهيد. در صورتي كه بند سرشانه كمتر يا بيشتر شود ميزان كاهش را متناسب با آن، كم يا زياد كنيد.

با توجه به اينكه ممكن است يقه زياد باز باشد از نقطه پنس سينه خطي را بر روي منحني يقه جلو بكشيد محلش مهم نيست ولي هر چه به 3/1 وسط جلو نزديكتر باشد بهتر است.
حال به اندازه اي به يقه پنس بدهيد كه خط bc صاف شود ممكن است حدودا" به اندازه 1.6 سانت باشد.

حال بعد از بستن پنس روي يقه گردي آن را اصلاح كنيد.

سپس براي اينكه پنس سينه زيبا تر ديده شود آن را به پايين تر منتقل كنيد سعي كنيد تقريبا به اندازه خط بالايي پنس سينه از خط پاييني پايين برويد و خط جديد را در آنجا رسم كنيد.
حال پنس قبلي سينه را ببنديد و پنس جديد را باز كنيد البته حدود 1 سانت كمتر از پنس قبلي و نقطه b.

حال به اندازه 1 سانت زاپاس در نظر بگيريد.

الگوي مايوي شما به پايان رسيد. از كار خود لذت ببريد.

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - sajedi7273 - 2015/01/24 ساعت 18:14

(2015/01/24 ساعت 17:26 )مبارک 34 نوشته شده توسط:  من از الگو چیزی سردرنیاوردم. آخه دفعه اولمه یکم توضیح بدین چطور الگو بکشم. چه اندازه هایی رو بگیرم

سارافون دخترانه

مواد لازم:
– پارچه نخی
– نوار اریب
– چرخ خیاطی
– برچسب اتویی
– روبان پهن همرنگ پارچه

الگوها رو اینقدر بزرگ کنید تا متر روی الگو به اندازه حقیقی برسه. الگوی پشت و جلو یکی است فقط ؗ¯ر الگوی جلو ۲ سانت بیشتر از پشت برای یقه پایین می آییم. اون شکاف پایین الگوی پشت هم به خاطر اشتباه من در کشیدن الگو بوده، شما پایین الگوتون رو صاف بکشید.

الگو رو روی پارچه دولا قرار بدید. سنجاق بزنید تا محکم بشه و بعد دور الگو یه مقدار اضافه در نظر بگیرید و برش بزنید. من معمولا یک سانت اضافه درز میذارم. البته در جاهایی که میخوام نوار اریب بدوزم (سر آستین، پایین دامن و دور یقه) اضافه در نظر نگرفتم. الگوی جلو روی دولای پارچه قرار میگیره. باید از الگوی پشت دوبار، الگوی جلو یک بار و الگوی استین دو بار برش بزنید:

حالا قسمت پشت رو تا خط قرمز(۶ سانت پایین تر از یقه) به هم بدوزید (بهتره لبه‌های پارچه رو سردوزی کنید):

سرشونه‌های قسمت جلو و پشت رو به هم بدوزید.

حالا آستین رو بردارید. نوار اریب رو به لبه خارجی کوک بزنید تا سرجاش محکم بشه. بعد با چرخ بدوزید:

قسمت پایینی آستین رو چین کش کنید تا به اندازه حلقه آستین برسه:

آستین رو رو با کوک روی حلقه آستین محکم کنید و با چرخ بدوزید:

این کار رو برای آستین دیگه هم تکرار کنید. در نهایت چنین چیزی خواهید داشت:

حالا دو طرف لباس رو به هم بدوزید. من برای لباس کمربند در نظر گرفتم. دو تا روبان به طول ۱۵ سانت و عرض ۳ سانت بریدم و گزاشتم دقیقا بین درز زیر حلقه آستین و موقع چرخ کردن لباس اونم چرخ کردم.

دور یقه رو نوار اریب بزارید. یه مقدار اضافه برای گره زدن در نظر بگیرید. نوار اریب رو با کوک در محل محکم کنید و بدوزید:

من برای بهتر ایستادن قسمت پشت از بالای خط قرمز تا یقه رو در سمت رو یه دور کوک زدم.

حالا برچسب اتویی رو در جای خودش قرار بدین یه پارچه بندازید روش و محکم یه اتوی بی بخار روش بکشید. نه اونقدر محکم که کارتون جابه جا بشه. درزهای لباس رو هم اتو بکشید و کار تمومه:

سردوزی:
برای سردوزی باید چرخ رو تنظیم کرد. به مقدار کشش نخ کار ندارید. فقط طول کوک‌ها و بلندی اونها رو کم میکنید. و چرخ رو روی زیگزاگ قرار میدید.

حالا لبه پارچه رو در محل دوخت قرار میدید و لبه پارچه رو زیگزاگ میزنید.

کار تمومه!!!

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - مبارک 34 - 2015/04/14 ساعت 18:03

سلام کسی الگو آماده لباس دخترانه سایزهای مختلف از سایز یک تاسه رو داره؟خیلی دوست دارم درست کنم برای کاربیرون

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - mitraaa - 2016/01/28 ساعت 15:38

سلام
من میخواستم ببینم کسی میدونه که این دامن چه مدلی است و چطور دوخته شده؟عکس چهارمی از بالامرسی

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - mitraaa - 2016/01/29 ساعت 14:49

[IMG]http://t1.someimage.com/jJ7qhOL.jpg" title="انجمن های زیباشو" style="max-width:600px;" />[/img]sghl
سلام .خسته نباشید
لطفا مدل این دامن رو به من یاد دهید .
مرسی

RE: پرسش و پاسخ خیاطی - mitraaa - 2016/02/15 ساعت 11:35

سلام کسی نیست؟ میتونید بهم بگید که این دامن از چه نوعی چطور الگوش کشیده میشود؟مرسی